איזה טיפול מתאים לילד שלי?

בואו נעשה קצת סדר:)

טיפול בהבעה ויצירה הוא-הוא טיפול רגשי. המושג " טיפול בהבעה ויצירה" הוא שם משפחה כולל למגוון סוגי טיפול.

הטיפול נעשה דרך אמצעי הבעתי- אומנות, מוסיקה, דרמה, תנועה, סיפורים (ביבליותרפיה) וכו'. טיפול רגשי הוא למעשה שם כולל. גם טיפול בבע"ח, פוטותרפיה (טיפול בצילום), טבעתרפיה וטיפול במשחק (playtherapy)- שייכים לטיפול רגשי.

מה מטרת הטיפול הרגשי?

טיפול רגשי נועד ליצור שינוי ברגשות, במחשבות ובהתנהגות של הילד. מעורבות ההורים היא קריטית ולכן כדאי להסתייע גם בהדרכת הורים כדי להבין אילו תגובות הוריות מעודדות שינוי חיובי ואילו תגובות-משמרות את הבעיה והקושי.

אז איך נדע מה מתאים? להלן תיאור קצר של כל אחת מהשיטות הרווחות.

טיפול בבע"ח- מה זה?

זוהי שיטת טיפול שנעזרת בבע"ח כדי לשפר את התפקוד החברתי, רגשי ופיזי של המטופל. בע"ח הוא כמו "עוזר טיפול" למטפל ולמטופל.

למי זה מתאים? למגוון אוכלוסיות (ילדים, מבוגרים, קשישים ונוער). בעיקר, טיפול זה עוזר אנשים שסובלים מבעיות תקשורת או שפה, לבעיות אמון וקשר, להפרעת דיכאון וחרדה, לטראומות ולנכויות ולאנשים עם רכים מיוחדים (פיגור, שיתוק מוחין וכו').

טיפול באמצעות משחק-מה זה?

טיפול באמצעות משחק יוצא מנקודת הנחה שהמשחק היא שפת הביטוי האותנטית של הילד באמצעותה הוא משתמש כדי להמחיש ולבטא תכנים, מחשבות ורגשות שמטרידים אותו. משחקים נפוצים בחדר הטיפולים הם משחקי קופסא, משחקים ביצירה, בובות, פלסטלינה, שולחן חול, משחקי קופסה, משחקי קלפים, משחקי כדור, תחפושות ועוד.

למי זה מתאים? כמו שוודאי הבנתם, זה מיועד לילדים ומתבגרים צעירים. המשחק המשותף עם המטפל, למרות שנראית מהצד כחוויה כייפית ותו לא, מאפשרת לילד חשיפה רגשית והתערבות טיפולית לא מאיימת כיוון שהיא "מושלכת" על תכני המשחק והחוויה המשחקית גם יחד.

טיפול באומנויות (מוסיקה, אומנות, דרמה, תנועה וביבליותרפיה)- מה זה?

זוהי שיטת טיפול שמנצלת את כוחן של סוגי האומנויות (מוזיקה, תנועה, ציור, פיסול, סיפור ודרמה) כמקום לביטוי עצמי וליצירה.

למי זה מתאים? למגוון אוכלוסיות (נוער, ילדים, קשישים ובוגרים) שיש להם קשיים רגשיים כמו חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, כעסים והתפרצויות זעם, הפרעות שינה, קשב וריכוז, חרדה חברתית וביישנות קיצונית ואף קשיים חברתיים.

בדומה למשחק, גם האומנות ממלאת תפקיד חשוב בעולמם של ילדים והוא מהווה ערוץ חלופי אשר מאפשר ביטוי של פחדים, משאלות ורגשות. היכרות עם הקשיים שעולים בטיפול, מאפשרים לילד להתבונן על הבעיות שמהוות חלק מעולמו ממרחק בטוח. כך, הוא גם נהנה מתיקוף רגשותיו וגם נחשף לפתרונות ודרכי התמודדות אפשריים.

 טיפול קוגניטיבי התנהגותי- מה זה?

טיפול זה הוא היוצא דופן כיוון שהוא לא מסתמך על גורם שלישי (בע"ח, אומנות, משחקים וכו'). מטרת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי היא לאתר, לתקן או להגמיש דפוסי חשיבה מכשילים, לשנות הרגלים  ולסייע בפיתוח מערך התנהגויות יעילות יותר.

למי זה מתאים? לבוגרים, מתבגרים ולילדים בוגרים (גילאי 5 ומעלה) שמסוגלים להביע את עצמם רגשית ומתחברים למקום הקוגניטיבי (הסברים, רציונאל וכו').

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *