חיים בסרט: איך כללי הכתיבה של פיקסאר רלוונטים לחיים שלנו

לאחרונה קראתי מאמר מרתק באתר "מהות החיים" (קישור בסוף הפוסט). המאמר מתאר איך פיקסאר, יצרנית סרטי האנימציה הגדולה, יצרה מסמך ובו ריכזה 22 כללים לכתיבת סיפור טוב.

בהלימה לביבליותרפיה, המאמר ציין שאמנם הרבה דברים שקורים בחיים שלנו הם מחוץ לגבול שליטתנו. אבל בסופו של יום, אנחנו אלו המספרים לעצמנו את הסיפור על אודות מה שקרה.

לשמחתנו – או שלא – אנחנו גם קהל הצופים של אותו סיפור. אז האם הכללים ליצירת סיפור טוב יכולים לשרת אותנו גם בסיפור של חיינו? איך נוכל להפוך לדמות אהובה בעינינו, איך נוכל לפשט ולתבל את הסיפור שלנו ומהו טריק הכתיבה שיכול להפוך את חיינו למלאי משמעות?

הנה 10 כללים (מתוך 22) שלקחתי לתשומת לבי האישית:

הקהל מעריץ דמות שמשתדלת עבור משהו גדול יותר מאשר צרכיה שלה. בקיצור, בואו נלמד להיות נדיבים לאחרים. זה יעזור לנו לאהוב את עצמינו יותר.

מה שמעניין את קהל הצופים עשוי להיות מאוד שונה ממה שכיף לכם לכתוב. והראשון הוא שרלוונטי יותר. או במילים אחרות, לשחרר שליטה. לפעמים טוב יותר לזרום עם מה שאחרים רוצים- זה ההבדל בין להיות תמיד הדמות הראשית (גם כשאף אחד לא צופה) או להיות בקהל הצופים ולתת למישהו אחר להוביל.

מבנה של סיפור: היה היה ____ בכל יום ____ עד שיום אחד ____ מה שהוביל ל ____ ולכן ____ עד שלבסוף סיבה ותוצאה. כל דבר שקורה לנו בחיים מוביל למשהו אחר. אז אם לפעמים הגענו הלכנו לאיבוד, הגענו למקום אחר ממה שתכננו או אפילו נתקלנו במבוי סתום- אנחנו אופטימיים! וודאי יש סיבה מדוע הגעתנו לשם ואולי יש שם גם משהו בשבילנו.

פשטו. מקדו. ערבבו דמויות והסירו מעקפים מיותרים. זה עשוי להרגיש כאילו אתם מאבדים דברים חשובים אבל זה ישחרר אתכם לחופשי. בעצם, פיקסאר אומרים לנו- תפשטו את החיים, השילו את כל אותן מערכות היחסים המכבידות על חיינכם, את הזיכרונות המעכבים אתכם והאמונות המחזיקות אתכם מאחור. זו הדרך לחופש אמיתי.

שאלו את עצמכם – במה הדמות שלכם טובה? מה נוח לה? לאחר מכן, עמתו אותה עם ההופכי לה. אתגרו אותה ובחרו כיצד היא תגיב. כלומר, לא לפחד מכאבי גדילה: אנחנו מרגישים תקועים במקום ומשועממים מעצמנו אז אנחנו רוצים לפתוח דף חדש. אנחנו עושים זאת ומוצאים את עצמנו משותקים מהפחד, מתוסכלים מהיותנו חדשים ולא יודעים, לא מנוסים וחסרי ביטחון. נסו לחשוב איך הייתם רוצים שהדמות הראשית של הסיפור שלכם תבחר להתמודד עם הפחדים שלה.

אם נתקעתם בסיפור, ערכו רשימה של כל מה שלא יקרה הלאה בסיפור מבחינתכם. לרוב, בזמן שתשקדו על רשימה זו, יצוץ הרעיון הנכון. לפעמים ההבנה של של מה אנחנו לא רוצים בחיים, מקדמת אותנו מאד לקראת מה שכן.

פרקו לגורמים סיפורים שאתם אוהבים. מה שאתם אוהבים בהם הוא חלק בכם, וזיהוי שלו יעזור לכם להשתמש בו. מה שנכון לגבי סיפורים, כבר ראינו, נכון גם לגבי עצמנו והאנשים בחיינו. נסו לחשוב על החברה האופטימית שיודעת למצוא את חצי הכוס המלאה או על ההוא בעבודה שתמיד מוציא את הטוב מכל דבר- איפה האיכויות שלהם פוגשות אתכם והאם אפשר לתת לאלו קצת יותר מקום?

להעלות דבר מה על הכתב יאפשר לנו להתבונן בו ולערוך אותו. להסתובב עימו בראש ישמר אותו כעובדה מוגמרת וימנע מאיתנו לחלוק אותו עם אחרים. חלקו עם הקרובים לכם מה קשה לכם, מה עצוב לכם, מה הייתם רוצים שישתנה. אל תשמרו בבטן. זה לא בריא.

תנו לדמויות שלכם דעות. דמות קלה ופסיבית מאוד לא מעניינת עבור הקהל. אנחנו נוטים לחשוב שככל שיהיה לאנשים קל להסתדר איתנו ככה הם יאהבו אותנו. אבל האמת היא שכדי לשמוע את כל מה שהם כבר יודעים-אנשים לא באמת צריכים חברים. אבל אם נחדש את השיח ונביא נקודת מבט מרעננת, סביר שנהפוך מוערכים ומעניינים עבור חברינו.

אף עבודה לא הייתה לחינם. אם זה לא שמיש כרגע, עזבו את זה. זה עוד יחזור אליכם ויהפוך שמיש בשלב אחר. אנחנו אף פעם לא יודעים מתי כלי שרכשנו יבוא לידי ביטוי. תואר שעשינו, קורס שלקחנו, ספר שקראנו. כל עבודה שעשינו תרחיב ותצבע את הדמות שלנו בעוד גוונים ותעשיר את האדם שאנחנו, לאן שלא נלך ובמה שלא נתעסק. זה המשפט הזה שמישהו שולף מתחום אחר לחלוטין, במהלך שיחה, שמבהיר את העניין ושובה את ליבנו.

למה אתם התחברתם:)?

לכתבה המקורית: https://www.eol.co.il/articles/1100?utm_source=Newsletter&utm_content=pixar&utm_campaign=19.7.18

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *